on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bojkot kojení ve dne

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně mého syna, kterému jsou nyní 3,5 měsíce. Syn se narodil sice předčasně (v 38 týdnu) ale v pořádku. Měla jsem bohužel vyvolávaný porod z důvodu těhotenské žloutenky a cukrovky. Do šestinedělí bylo vše v pořádku a malý bumbal, přibýval ukázkově (porodní váha 3,106 kg a v šestinedělí pak 4,6 kg, nyní 6 kg), občas nás však trápily silné koliky, na které jsem mu dávala Espumisan a kapičky Bio Gaia Protectis. Pak ale nastal zlom, nevím jestli vlivem hormonu, nebo velkým stresem, který jsem prožila v tomto období, protože mi zemřel otec. Musela jsem zařizovat pohřeb a další věci, byla jsem ve velkém stresu, pořád jsem brečela. Kvalita mléka se mi zřejmě zhoršila, malý začal bojkotovat kojení, pil třeba jen 3-4 minuty a pak začal plakat. Stolici začal mít občas zelenou, vodnatou, jak zřejmě pil jen přední mléko a trápily ho ještě více silné koliky. I toto jsme nakonec překonali a malý pil nakonec docela dobře cca po 3 hodinách, 1x za dne občas vynechal, ale ještě pořád to bylo tak nějak v normě. Po posledním očkování na rotaviry a menigokoka mi ale zcela odmítá kojení ve dne, v noci zatím pije. Trvá to již od minulého čtvrtka a je pravdou, že včera už jsem to po 8 hodinách bojkotu nevydržela, protože i přestal čůrat, a odsáté MM jsem mu dala do pusinky lžičkou, dnes už i stříkačkou. Bylo to však nepřirozeně a hodně u toho brečel. Z láhve se napít vůbec nechce, jak ho položím na místo, kde normálně kojíme, začne se vztekat. Bydlíme v bytě 2+1 a aby měl starší syn vlastní pokojíček (toho jsem mimochodem zcela bez problémů kojila do 14 měsíců a syn byl jak otesánek), spíme v obýváku, kde máme rozkládací postel. Myslela jsem si, že je to tím, že pořád steleme a malého pak kojím jakoby jinde. Ale i když mám postel rozestlanou, tak i jinde v bytě, se malý prostě nenapije. V sobotu docela hezky pil u tchána a tchýně na návštěvě, kde jsem si s ním zalezla do ložnice, ale nemohu přece na každé kojení k ním jezdit.. Bohužel nemám podporu rodiny, manžel a rodiče jsou už na mě naštvaný, že malého trápím. Nevím, co mám dělat, nechci aby mi u krmení brečel. Myslela jsem si, že když bude mít hlad, tak se napije, ale ani náhodou. Vždy se jen malinko přicucne, cca minutu bumbá a pak se na mě podívá a začne se kroutit, brečet a je konec. Dokázala byste mi prosím poradit, jak ho nenásilně přinutit, aby začal bumbat? Mám přestat s kojením a dát mu UM? Předem děkuji za Vaši rychlou odpověď. S pozdravem Eva

Autor
Eva
ID otázky: 32846

Odpověd:

Hezký večer, nejdříve bych chtěla říci, že je potřeba, abyste zahodila jakékoliv výčitky a pocity viny. Syn lahev odmítá, takže myšlenka na UM je zcestná a zbytečná. Prospívá moc hezky, takže rozhodně nestrádá. Nevím, co by si představovala rodina - jako, že do synka budete UM cpát násilím? U Vás je jediná příčina, proč syn nechce pít a tou je Vaše pochopitelně křehká psychika. Máte za sebou smutnou, traumatickou událost. Tu jste ale zvládla a kojíte dále a to velmi úspěšně - syn opravdu krásně prospívá. Ale rodina Vás sráží a to se velice rychle odrazí v synkově ochotě jít k prsu. Rychle se člověk zamotá do začarovaného kruhu nejistoty a stresu. A dítě to z Vás cítí. Dítě cítí, že už při polohování do pozice u prsu cítíte velkou nejistotu. A dítě to pociťuje nelibě a odmítá takovou situaci. Musíte zapracovat na tomto. Musíte se postavit své rodině i manželovi a kojení si obhájit. Obhájit, to zní skoro hloupě. Ono to totiž hloupé je. Kojení přece není něco, co je potřeba před někým obhajovat. Je to přirozená strava dítěte. Ale aby kojení dobře fungovalo, tak je důležité,a byste tu podporu měla. A o tu požádejte. Proces laktace je velmi citlivý na vnější vlivy. Stres, nejistota, strach, bolest, to vše významně ovliňuje spouštěcí reflex a pohodu dítěte. Vašim úkolem tedy je ovlivnit právě toto. Najít jiné místo na kojení, které si nebudete ani jeden spojovat s tím, že se Vám tak kojení nedařilo.

Hodně využívat kontakt kůže na kůži - to pomůže uvolnit se Vám i chlapečka - bude trpělivější. Zalezte pod deku (a to nemusí být nutně vleže, může to být klidně i vsedě), najděte způsob, jak se uvolnit. A hlavně - promluvte si se svou rodinou, aby Vás podpořila. To potřebujete ze všeho nejvíce, pak to půjde vše lépe.

Při kojení střídejte obě prsa několikrát, mléko se bude znova a znova spouštět, pomáhejte chlapečkovi získat více mléka pomocí stlačování prsou. Okoupejte se spolu ahlavně co největší kontakt společný, kdy kojení bude jen jeho příjemnou součástí. Kojení máte krásné rozjeté, nenechte si ho společné "ukrást". Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
20. 04. 2015 22:35:31

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit